Akademicki Klub Jeździecki w Gdańsku
Akademicki Klub Jeździecki w Gdańsku
 
 

www.konak.pl :

 
 
 
 

logo

Historia zawodów

Corocznie od 1997 roku Akademicki Klub Jeździecki w Gdańsku jest organizatorem zawodów w skokach przez przeszkody. Impreza  rozgrywana jest  na terenie Wyścigów Konnych w Sopocie. Pięciokrotnie były to zawody halowe, a w 2002 roku po raz pierwszy konkursy rozegrano na terenie otwartym.

W programie 2003 roku znajdują się następujące klasy:

  • L do 100 cm wysokości
  • P do 110 cm wysokości
  • N do 120 cm wysokości - konkurs dwunawrotowy - finałowy

Jako dodatkowa atrakcja dla licznie zebranej publiczności i szkółek jeździeckich tradycyjne już rozgrywany jest konkurs przebierańców (wysokość przeszkód poniżej 100 cm ).Jest w nim specjalna nagroda za najlepszy kostium. Przez przeszkody skaczą tu indianie, kowboje, Zorro, wróżki, klauny i motyle.

Mgr inż. Architekt Bogdań Kadłubowski był jednym z ostatnich uczniów przedwojennego pułkownika Karola Rómmla - olimpijczyka ze Sztokholmu, Paryża i medalisty z Amsterdamu. Jako zawodnik startował w barwach Akademickiego Klubu  Jeździeckiego w Gdańsku i Jeździeckiego Klubu Sportowego w Sopocie, gdzie w latach 70-tych był trenerem grupy juniorów. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych pracował w Kuwejcie, następnie w Kanadzie gdzie nagle zmarł. Zarówno w Polsce jak i za granicą łączył pracę architekta z trenowaniem koni i jeźdźców. Był doświadczonym sędzią i świetnym budowniczym parcourów.

 Wiosenne zawody regionalne organizowane przez AKJ w Gdańsku mają najwyższą pulę nagród pieniężnych i rzeczowych w woj. Pomorskim, a to za sprawą licznych sponsorów krajowych i sekcji absolwentów AKJ rozsianych po całym świecie.

 Przez akademickie zawody i sopocki hipodrom przewinęła się cała czołówka jeździectwo północnej Polski. W zawodach brali udział przedstawiciele 39 klubów zarejestrowanych w Polskim Związku Jeździeckim.
 A oto zwycięzcy kolejnych edycji Pucharu AKJ  konkursu Memoriału Bogdana Kadłubowskiego.

1997 - Marek Orłoś - Cordial JLKS Sopot
1998 - Marek Orłoś - Cordial JLKS Sopot
1999 - Agata Jarzycka - Dauryt JLKS Sopot
2000 - Przemysław Sarnowski - Cordial KJ Stado Starogard
2001 - Dawid Skiba Wędrowski - Ramzes KJStado Starogard
2002 - Leszek Śmieszko - Wernisaż KJ Bertyn Pasłęk
2003 - Marek Orłoś - Oxer KJ Czejen Gdańsk

 Zapraszamy na kolejną edycję zawodów w przyszłym roku!

 

wersja do druku